PROGRAM

The following program is tentative.

Be careful if the program will be changed without any notification.

Overall schedule

September 16th evening:: Welcome reception
September 17th: Workshops (separate tracks)
September 18th-20th: Main conference (single track)

Notice:  Poster presentation

The board size for posters is 1160 x 1750 mm (1140 x 1700 mm for presentation).
Therefore the committee recommend A0 size (841 x 1189 mm) with vertical orientation.

 

September 16: Welcome Reception

18:00-20:00 Registration

18:00-20:00 Reception

 

September 17: Workshops/Tutorials

Understanding Developmental Disorders: From Computational Models to Assistive Technology

Organizers: Anja Kristina Philippsen, Yukie Nagai
Website: http://cognitive-mirroring.org/en/events/icdlepirob2018_workshop/

Active vision, Attention, and Learning

Organizers: Chen Yu, David Crandall
Website: http://vision.soic.indiana.edu/aval-2018/

Continual Unsupervised Sensorimotor Learning

Organizers:Nicolás Navarro-Guerrero, Sao Mai Nguyen, Erhan Oztop, Junpei Zhong
Website: http://conferences.au.dk/icdl-epirob-2018-workshop/

 

September 18: Main conference

9:00 Registration

9:30 – 9:50 Welcome and Introduction

 

9:50 – 10:50 Keynote 1: Prof. Oliver Brock

Title: Developmental Theories of AI

 

10:50 – 11:15 Coffee Break

 

Session 1: Neural Networks

11:15 – 11:40 Talk 1: Michael Garcia Ortiz, Alban Laflaquière

Learning Representations of Spatial Displacement through Sensorimotor Prediction

11:40 – 12:05 Talk 2: Stefan Heinrich, Tayfun Alpay, Stefan Wermter

Adaptive and Variational Continuous Time Recurrent Neural Networks

12:05 – 12:30 Talk 3: Alexandre Antunes, Alban Laflaquière, Angelo Cangelosi

Solving Bidirectional Tasks Using MTRNN

 

12:30 – 14:00 Lunch (not provided)

 

14:00 – 15:00 Keynote 2: Prof. Kenji Doya

Title: What can we further learn from the brain for AI and robotics?

 

15:00 – 15:25 Coffee break

 

Session 2: Action selection and learning

15:25 – 15:50 Talk 1: Nino Cauli, Pedro Vicente, Jaeseok Kim, Bruno Damas, Alexandre Bernardino, Filippo Cavallo, José Santos-Victor

Autonomous Table Cleaning from Kinesthetic Demonstrations Using Deep Learning

15:50 – 16:05 Talk 2: Matthieu ZIMMER, Yann BONIFACE, Dutech Alain

Developmental Reinforcement Learning through Sensorimotor Space Enlargement

16:05 – 16:30 Talk 3: Jeffrey Frederic Queisser, Hisashi Ishihara, Barbara Hammer, Jochen J. Steil, Minoru Asada

Skill Memories for Parameterized Dynamic Action Primitives on the Pneumatically Driven Humanoid Robot Child Affetto

 

16:30 – 16:55 Coffee break

 

16:55 – 18:25 Poster session 1

Long posters

  1. Gianluca Baldassarre, Francesco Mannella, Vieri Giuliano Santucci, Eszter Somogyi, Lisa Jacquey, Mollie D. Hamilton, J. Kevin O’Regan,
    Action-Outcome Contingencies As the Engine of Open-Ended Learning: Computational Models and Developmental Experiments
  2. Melisa Idil Sener, Emre Ugur
    Partitioning Sensorimotor Space by Predictability Principle in Intrinsic Motivation Systems
  3. Alban Laflaquière
    A Sensorimotor Perspective on Grounding the Semantic of Simple Visual Features
  4. Chie Hieida, Takato Horii, Takayuki Nagai
    Toward Empathic Communication: Emotion Differentiation Via Face-To-Face Interaction in Generative Model of Emotion
  5. Hisashi Ishihara, Minoru Asada
    Transfer Learning of Complex Motor Skills on the Humanoid Robot Affetto, Alexander Schulz, Jeffrey Frederic Queisser
  6. Xingxing Guo, Quan Liu, Jie Zuo, Wei Meng, Qingsong Ai, Zude Zhou
    A Novel Pneumatic Artificial Muscle -Driven Robot for Multi-Joint Progressive Rehabilitation
  7. Anja Kristina Philippsen, Yukie Nagai
    Understanding the Cognitive Mechanisms Underlying Autistic Behavior: A Recurrent Neural Network Study
  8. Namiko Saito, Kitae KIM, Shingo Murata, Tetsuya Ogata, Shigeki Sugano
    Detecting Features of Tools, Objects, and Actions from Effects in a Robot Using Deep Learning

Short posters

  1. Arkadiusz Bialek, Joanna Rączaszek-Leonardi, Semiotic Relations As Controls of Interactions
  2. Xianwei Meng, Kazuhide Hashiya, Spontaneous Communication Based on the Understanding of Others’ Epistemic States in 1.5-Year-Old Human Infants

 

September 19: Main conference

9:00 Registration

 

9:30 – 10:30 Keynote 3: Prof. Peter J. Marshall

Title:  Embodiment and Human Development

 

10:30 – 10:55 Coffee break

 

Session 3: Architectures

10:55 – 11:20 Talk 1: Cristina Melicio, Ana Filipa Almeida, Rui Figueiredo, Alexandre Bernardino, José Santos-Victor

Object Detection and Localization with Artificial Foveal Visual Attention

11:20 – 11:45 Talk 2: Paresh Dhakan, Kathryn Elizabeth Merrick, Inaki Rano, Nazmul Haque Siddique

Modular Continuous Learning Framework

11:45 – 12:10 Talk 3: Md Mohiuddin Khan, Kathryn Elizabeth Merrick, Michael Barlow

Intrinsically Motivated Agent Behavior in a Swarm

 

12:10 – 14:00 Lunch (not provided)

Session 4: Body schema

14:00 – 14:25 Talk 1: Rodrigo Zenha, Pedro Vicente, Lorenzo Jamone, Alexandre Bernardino

Incremental Adaptation of a Robot Body Schema Based on Touch Events

14:25 – 14:50 Talk 2: Nina-Alisa Hinz, Pablo Lanillos, Hermann Müller, Gordon Cheng

Drifting Perceptual Patterns Suggest Prediction Errors Fusion Rather Than Hypothesis Selection: Replicating the Rubber-Hand Illusion on a Robot

14:50 – 15:15 Talk 3: Yihan Zhang, Yukie Nagai

Proprioceptive Feedback Plays a Key Role in Self-Other Differentiation

 

15:15 – 15:40 Coffee break

15:40 – 17:10 Poster session 2:

Long posters:

  1. Jacques Kaiser, Gerd Lindner, Juan Camilo Vasquez Tieck, Martin Schulze, Michael Hoff, Arne Roennau, Rüdiger Dillmann
    Microsaccades for asynchronous feature extraction with spiking networks
  2. Dingsheng Luo, Mengxi Nie, Tao Zhang, Xihong Wu
    Developing Robot Reaching Skill with Relative-Location based Approximating
  3. Ahmet Tekden, Emre Ugur, Yukie Nagai, Erhan Oztop,
    Modeling the Development of Infant Imitation Using Inverse Reinforcement Learning
  4. Maxime Petit, Amaury Depierre, Xiaofang Wang, Emmanuel Dellandrea, Liming Chen
    Developmental Bayesian Optimisation of Black-Box with Visual Similarity-Based Transfer Learning
  5. YUHENG WU, Kuniyuki Takahashi, Hiroki Yamada, Kitae KIM, Shingo Murata, Shigeki Sugano, Tetsuya Ogata
    Dynamic Motion Generation by Flexible-Joint Robot Based on Deep Learning Using Images
  6. JIEXIN WANG, Stefan Elfwing, Eiji Uchibe
    Deep Reinforcement Learning by Parallelizing Reward and Punishment Using MaxPain Architecture
  7. Qingsong Ai, Lei Wang, Kun Chen, Anqi Chen, Wei Meng, Quan Liu, Zude Zhou
    Cooperative Control of an Ankle Rehabilitation Robot Based on Human Intention

Short posters:

  1. Semih Korkmaz, Erhan Oztop,
    Effect of Resource Limitation on Robotic Imitation: Predictions for Infant Imitation Learning
  2. Masanori Yamaguchi,
    The Development of Peer Interaction and Understanding False Beliefs in Young Children

 

Session 5: Babybot Challenge

17:10 – 17:35 Talk 1: Yuji Kawai, Tomohiro Takimoto, Jihoon Park, Minoru Asada

Efficient Reward-Based Learning through Body Representation in a Spiking Neural Network

17:35 – 18:00 Talk 2: Julien Abrossimoff, Alexandre Pitti, Philippe Gaussier

Visual Learning for Reaching and Body-Schema with Gain-Field Networks

Banquet

 

September 20: Main conference

9:00 Registration

9:30 – 10:30 Keynote 4: Mr. Masahiro Fujita

Title: AIRobotics in Sony

 

10:30 – 10:55 Coffee break

 

Session 5: Social Learning

10:55 – 11:20 Talk 1: Matthias Rolf, Nigel Crook, Jochen J. Steil, From Social Interaction to Ethical AI: A Developmental Roadmap

11:20 – 11:45 Talk 2: Junko Kanero, Idil Franko, Cansu Oranç, Orhun Uluşahin, Sümeyye Koşkulu, Zeynep Adıgüzel, Aylin C. Küntay, Tilbe Göksun, Who Can Benefit from Robots? Effects of Individual Differences in Robot-Assisted Language Learning

11:45 – 12:10 Talk 3:Vicky Charisi, Cynthia C. S. Liem, Novelty-Based Cognitive Processes in Unstructured Music-Making Settings in Early Childhood

 

12:10 – 14:00 Lunch (not provided)

 

Session 6: Language learning

14:00 – 14:25 Talk 1: Tadahiro Taniguchi, Yuta Fukusako, Toshiaki Takano, Bayesian Noisy Word Clustering Via Sampling Prototypical Words

14:25 – 14:50 Talk 2: Joanna Rączaszek-Leonardi, Terrence Deacon, Ungrounding Symbols in Language Development: Implications for Modeling Emergent Symbolic Communication in Artificial Systems

14:50 – 15:15 Talk 3: Ryo Ozaki, Tadahiro Taniguchi, Accelerated Nonparametric Bayesian Double Articulation Analyzer for Unsupervised Word Discovery

15:15 – 15:40 Talk 4: Junko Kanero, Cansu Oranç, Idil Franko, Orhun Uluşahin, Tilbe Göksun, Aylin C. Küntay, Effects of Feedback Types on L2 Word Learning

 

15:40 – 16:05 Coffee break

16:05 – 17:35 Poster session 3:

Long posters:

  1. Murat KIRTAY, Lorenzo Vannucci, Egidio Falotico, Cecilia Laschi
    Multimodal Sensory Representation for Object Classification Via Neocortically-Inspired Algorithm
  2. Qingpeng Zhu, Chong ZHANG, Jochen Triesch, Bertram Emil Shi
    Autonomous learning of cyclovergence control based on Active Efficient Coding
  3. Claus Lang, Guido Schillaci, Verena Vanessa Hafner
    A Deep Convolutional Neural Network Model for Sense of Agency and Object Permanence in Robots
  4. Antonio Pico Villalpando, Guido Schillaci, Verena Vanessa Hafner
    Predictive Models for Robot Ego-Noise Learning and Imitation
  5. Silvia Pagliarini, Xavier Hinaut, Arthur Leblois
    A Bio-Inspired Model towards Vocal Gesture Learning in Songbird
  6. Miki Hirabayashi, Hirotada Ohashi
    Critical Brain Hypotheses on the Emergence of Cognitive Functions in Simple Circuits for Backward Time Perception
  7. Xavier Hinaut
    Which Input Abstraction Is Better for a Robot Syntax Acquisition Model? Phonemes, Words or Grammatical Constructions?

Short posters:

  1. Julian Zubek, Arkadiusz Bialek, Martyna Jackiewicz, Klaudia Adamik
    Theory of Mind and Movement Synchrony
  2. Eiji Uchibe
    Cooperative and Competitive Reinforcement and Imitation Learning

17:35 – 18:00 Closing & award ceremony